Skupina ČSOB s ohledem na rostoucí ceny zdrojů na mezibankovním trhu zvyšuje úrokové sazby hypoték o 0,2 %. K navýšení dojde od pondělí 13. září. I přes toto navýšení zůstávají hypotéky atraktivním nástrojem k financování vlastního bydlení. Nově bude úroková sazba u nejběžnější hypotéky s fixací na 5 let ve výši 2,69 %.

Pro zvýšení úrokových sazeb se skupina rozhodla z důvodu dlouhodobého růstu ceny peněz na finančních trzích. Zvýšení sazeb také reflektuje opakované a do budoucna očekávané zvyšování sazeb ze strany ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz.. Díky tomu, že vyšší sazby nově poskytovaných úvěrů logicky sníží zájem klientů o refinancování, lze očekávat, že celkový objem nově poskytnutých úvěrů lehce poklesne.  

„Hypoteční trh vykazuje v posledních dvou letech rekordní výsledky. Jedním z důvodů byly i velmi nízké sazby, které přilákaly řadu zájemců o vlastní bydlení, refinancování dříve poskytnutých úvěrů i investorů. V poslední době ale vývoj sazeb úvěrů neodpovídal zdražování zdrojů na mezibankovním trhu, a tak úprava sazeb směrem vzhůru není žádným velkým překvapením. I přes navýšení zůstávají úrokové sazby stále na nízké úrovni pod třemi procenty,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Zároveň banka prodlužuje zvýhodněnou nabídku financování energeticky úsporného bydlení formou Zelené hypotéky až do konce letošního roku. Zájemci, kteří doloží u své nové či rekonstruované nemovitosti průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B, získají sníženou úrokovou sazbu hypotéky o 0,2 % a balíček dalších benefitů.

Délka fixace

1 rok

3 roky

5 let

7 let

10 let

Úvěr 70 %

2,59

2,59

2,69

2,69

2,99

Úvěr 80 %

2,69

2,69

2,79

2,79

3,09

Úvěr 90 %

3,19

3,19

3,29

3,29

3,59

Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období.

* V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu.

Nové úrokové sazby platí pro žadatele u ČSOB a Hypoteční banky od 13. září 2021.

Datum: 2. 9. 2021 9:20:00