Na stromech je ještě stále nespadané listí, a přesto již bylo na většině českých zahrad díky rychlému nástupu zimy během uplynulého víkendu bílo. I když mnoho z těch, kteří mají u svého domu nějaký ten zelený plácek, ani nestihli své venkovní království zcela připravit na první mráz a bílou nadílku, je čas na menší rekapitulaci. Češi jsou známí tím, že rádi a často zvelebují své zahrady, ale i tak se ve většině českých regionů během uplynulých let snížila velikost pozemků u rodinných domů, někde až o 40 %. Srovnání provedla Hypoteční banka, největší poskytovatel hypotečních úvěrů v ČR, na svém portfoliu u rodinných domů starších třiceti let a u nové výstavby z uplynulých let.

V celorepublikovém měřítku došlo ke snížení velikosti zahrad u rodinných domů, a to téměř o 30 m2, ale v některých regionech je toto snížení i o stovky metrů čtverečních. Ze statistik Hypoteční banky také vyplývá, že k největšímu snížení plochy pozemků dochází ve Středočeském, Pardubickém a Zlínském kraji, kde se kupované pozemky u novějších domů zmenšily o více než 40 %.

„Hypoteční banka, specialista na financování rodinného bydlení, sleduje vývoj tržních cen nemovitostí prostřednictvím HB INDEXu, ze kterého je zřejmé, že ceny pozemků setrvale mírně rostou. Od začátku roku 2010 do dneška narostly o 12 %. Domníváme se tedy, že nejčastějším důvodem snížení velikosti parcel u rodinných domků je právě jejich rostoucí cena. Parcely ve městech jsou rovněž výrazně menší než ty na vesnicích. To je dáno jednak cenovou dostupností, ale také zálibami lidí žijících ve městech, kde zahrada zejména u novostaveb a řadových domků plní již jen okrasnou roli,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky. Toto potvrzují i data Hypoteční banky, kde jedinými regiony, ve kterých velikost pozemků roste, jsou Jihomoravský, Jihočeský a Olomoucký kraj. V nich je cena pozemků na velmi stabilní a spíše nižší úrovni. Zároveň zde přetrvává dlouholetá pěstitelská tradice.

Při pohledu na vývoj velikosti pozemků u rodinných domů je pochopitelná i snaha mnoha obcí o regulaci velikosti stavebních parcel, aby nedocházelo k příliš husté zástavbě na malém prostoru, který neodpovídá venkovskému charakteru. U nově stavěných řadových domů totiž není výjimkou, že má pozemek výměru jen něco kolem 300m2 a z velké části jej zabere půdorys domu. Na takto malé zahradě, která po stavbě rodinného domku zůstane, je samozřejmě výhodou mnohem kratší čas věnovaný údržbě, jakou je například současná příprava na zimní období. Aby byla zahrada na jaře v dobré kondici, je potřeba nejen posekat trávník, zrýt záhony, shrabat listí, připravit okrasné rostliny na příval těžkého sněhu, prořezat větve, ale i další časově náročné aktivity.

Datum: 30. 10. 2012 17:18:00