Češi jsou známí svojí vášní pro chalupy, chaty i chatičky a tato národní vášeň není záležitostí pouze rodin nebo starší generace. Ze statistik Hypoteční banky, specialisty na hypoteční úvěry, sice vyplývá, že nejčastěji kupují rekreační objekty rodiny s dětmi (53 %), druhu velmi silnou skupinou českých chalupářů jsou ale takzvaní „singles“ (38 %). Do kategorie „singles“ lze zařadit generaci současných třicátníků, kteří již několik let pracují a žijí samostatně ve vlastní domácnosti.

Ze statistik Hypoteční banky také vyplývá, že nejsilnější skupinou chatařů a chalupářů jsou Středočeši a Pražané, a to ve 28 % všech pořízených rekreačních objektů financovaných Hypoteční bankou. Dalším regionem, kde mají silnou vášeň pro chalupaření, je region Plzeňský (13 %) a oblast jižní Moravy (9 %). Ze statistik Hypoteční banky je také zřejmé, že si Češi své rekreační objekty pořizují ve stejném regionu, ve kterém žijí, tedy v krátké dojezdové vzdálenosti od svého domova. Například obyvatelé plzeňského regionu chalupaří nejčastěji na Šumavě. 

„Hypoteční banka není pouze specialistou na rodinné bydlení, ale rovněž nabízí svým klientům financování rekreačních objektů. Češi jsou obecně velmi známí svou chalupářskou vášní a z našich statistik je zřejmé, že tento koníček přechází i na mladší generace. Z regionů, kde se nejčastěji pořizují rekreační objekty, vyniká Středočeský, Plzeňský a Jihomoravský, což přisuzujeme velmi dobré dopravní dostupnosti těchto lokalit,“ uvádí Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky.

Při pohledu na vývoj nákupu rekreačních objektů v uplynulých letech je zřejmé, že největší boom chalupaření zažila Česká republika v roce 2008, tedy těšně před nástupem finanční krize. Vývoj zájmu o chaty a chalupy v letech 2009 a 2010 kopíroval celkový pokles hypotečního trhu. Od roku 2011 se pozornost Čechů k rekreačním objektům opět vrací, což potvrzují i statistiky Hypoteční banky, která v roce 2011 zaznamenala meziroční růst hypotečních úvěrů poskytnutých na rekreační objekty o 14 %.

Datum: 1. 10. 2012 17:41:00