Praha, 9. ledna 2019 - Hypoteční banka na konci roku 2018 překročila historickou hranici 300 miliard korun hypoték ve svém portfoliu. Celkový objem jistin všech hypotečních úvěrů na trhu překročil ve 4. čtvrtletí hranici 1 bilion korun. Tržní podíl Hypoteční banky jako lídra na trhu dosahuje 30 %. Vývoj na trhu v minulém roce výrazně ovlivňovaly regulace ze strany ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz., které znamenaly postupný růst úrokových sazeb i výrazné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Právě nejistota ve vývoji úrokových sazeb a regulace, které vstoupily v platnost začátkem října, zapříčinily výrazný nárůst objemu poskytovaných hypoték ve 3. čtvrtletí 2018.

„Stejně jako v předchozím roce se i v roce 2018 potvrdilo, že i přes rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí a stálý nárůst úrokových sazeb, mají Češi stále chuť investovat do pořízení vlastního bydlení,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. „Téměř po celý rok jsme mohli pozorovat minimální meziměsíční odchylky v objemu uzavřených hypotečních úvěrů. K významné změně však došlo v průběhu srpna a září, kdy před začátkem platnosti regulací ze strany ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. došlo k výraznému nárůstu zájmu o hypotéky. Lidé, kteří v tuto chvíli přemýšleli o koupi nemovitosti, často urychlili své rozhodování a uzavřeli půjčku, dokud na ni mohli dosáhnout. Naše interní data ukázala, že zavedení říjnových omezení dopadlo na více než 10 % žadatelů o hypotéku,“ doplňuje Jiří Feix. Celkově se však objem úvěrů na bydlení podle odhadu Hypoteční banky meziročně zvýšil o 15 miliard korun, a to díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami. Celkový roční objem úvěrů ze stavebního spoření by mohl činit až 75 miliard.

Říjnová regulace ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. zavedla pravidla, podle kterých objem všech úvěrů žadatele nesmí převýšit devítinásobek čistého ročního příjmu a zároveň měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 % jeho měsíčního příjmu. Omezeny jsou také hypotéky s LTVPoměr výše úvěru k ceně nemovitosti.* nad 80 %.  Během roku docházelo k postupnému zvyšování úvěrové sazby, která se ke konci roku 2018 pohybuje na hranici 2,90 % p. a., což představuje meziroční nárůst o 0,70 pcb. „Předpokládáme, že dopad těchto regulací bude možné zhodnotit nejdříve až v polovině letošního roku, kdy se situace na trhu ustálí,“ dodává Feix.

Také ceny nemovitostí nadále rostou vysokým tempem, nicméně dochází k určitému zpomalení.  Česká republika podle Eurostatu rostla v první polovině roku 2018 tempem 7,5 % a tím se zařadila do středu pomyslného žebříčku. Situaci ovlivňuje nízká nabídka nemovitostí, a to zejména ve velkých městech, a také zdlouhavá stavební řízení, kvůli kterým se nedá v nejbližším období očekávat zásadní zlepšení. Ceny nemovitostí v minulém roce nejvíce rostly ve Slovinsku a Irsku (13,4 % resp. 12,6 %). Průměrný růst cen v zemích Evropské unie dosáhl výše 4,3 %. „Podle našich odhadů vzrostly ceny bytů meziročně o 10,2 % a ceny rodinných domů o 6,2 %. Rodinné domy jsou segmentem, který v minulém roce rostl nejpomaleji. Rychlejší růst než v předchozím roce zaznamenal segment pozemků, který si letos připsal 6,8 %. U pozemků stále platí, že jsou nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí s nejnižšími udržovacími náklady,“ uvedl Vladimír Vojtíšek, člen představenstva Hypoteční banky. „Proměnných, které mohou v následujícím roce ovlivnit ceny nemovitostí, je mnoho. Věříme však ve zklidnění trhu a zmírnění rychlého tempa růstu cen,“ dodává Vojtíšek.

Hypoteční banka drží pozici hypoteční jedničky na českém trhu již 11 let. Díky hypotékám v jejím portfoliu se postavilo například 112 075 rodinných domů v hodnotě 172 miliard Kč nebo bylo zakoupeno 78 724 bytů v hodnotě 102,5 miliard Kč. Hypoteční banka si proto přichystala dárek pro nové klienty v podobě slevy na hypoteční sazbě. Po dobu 11 pracovních dní (do 25. ledna) mohou zájemci o hypotéku využít slevu ze sazby ve výši 0,11 %.

* LTVPoměr výše úvěru k ceně nemovitosti. (Loan-to-Value) udává výši úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti. Hodnota úvěrů zastavených stejnou nemovitostí se přitom sčítá.

Datum: 9. 1. 2019 14:00:00