HB Index za 3. čtvrtletí 2023: Zlevnění bytů dosáhlo zřejmě ročního maxima, cena domů již mírně roste

 Ceny bytů ve třetím kvartále roku 2023 poklesly meziročně o 6,2 procenta a už čtyři čtvrtletí se vzdalují od svého vrcholu. U rodinných domů se zlevňování po půlroce zastavilo a v meziročním porovnání byly ceny výše o 1,4 procenta. Vyplývá to z unikátního HB Indexu, pravidelného šetření finanční skupiny ČSOB, které mapuje aktuální situaci na českém trhu bydlení.

 Rychleji zlevňují malé a největší byty

 „Meziročně dosáhl pokles cen bytů svého ročního maxima 6,2 procenta. Nyní očekáváme, že se v následujícím období budou ceny bytů stabilizovat, ale možná se už i blížíme k bodu obratu. Oproti předcházejícímu čtvrtletí vzrostl zájem o bytové jednotky typu 3+1 a 3+kk, jejichž ceny klesaly nejpomaleji. Nejvíce ze všech kategorií bytů klesly ceny malých bytů 1+1, což je netypické, protože dříve tomu bylo spíše naopak. Rychleji oproti předešlému období se snížily také ceny velkých bytů 4+kk a větších, kde může hrát roli odložená poptávka,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

 Pro klienty, kteří čekají na výhodnější nákupní příležitost u bytů, se nejvíce zlepšily podmínky v Pardubickém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, které vykazují nejsilnější mezičtvrtletní zlevnění. Nejhlubší propad od svého vrcholu má Moravskoslezský kraj, což je dáno i velkým zastoupením prodejů panelových bytů na velkých sídlištích. Ceny bytů v Praze šly dolů rychlejším tempem než ve Středočeském kraji. Největší pokles v Praze byl u panelových bytů na velkých sídlištích Praha 4, 8 a 9. Ve středních Čechách nejvíce zlevňovaly bytové jednotky v okresech Rakovník a Příbram.

Prodeje bytů mírně rostou, nájmy jsou stále populární

Počty prodaných bytů se stabilizovaly, a dokonce mírně rostou, i když v meziročním srovnání se stále jedná o výrazně nižší objem. Ve třetím kvartále se stabilizovala nabídka starších bytů, naopak v případě novostaveb nabídka klesá, objevuje se nejistota ohledně možných zahájení nových stavebních projektů. Prodejní doba bytů se příliš nezměnila a dosahuje v průměru šesti měsíců.

 „Těší nás vzrůstající zájem klientů o úvěry na bydlení a také financování udržitelného bydlení. Domácnosti reagují pozitivně na mírný pokles úrokových sazeb a vnímají i meziročně výrazně nižší ceny bytů. Na rostoucí poptávce klientů po úvěrech na bydlení se projevuje i zklidnění inflačního prostředí a odložená poptávka po nemovitostech. Klientům jdeme naproti, pro financování bydlení pro ně hledáme tu nejlepší cestu, a to se projevuje i v jejich rostoucí důvěře a spokojenosti. Pro klienty může být zajímavý nákup nemovitosti v horším energetickém standardu a následně investovat do moderního úsporného topení, obnovitelných zdrojů nebo zateplení, k čemuž lze využít dotace Nová zelená úsporám,“ uvádí Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky.

 Populární stále zůstává nájemní bydlení. „Mladá generace jednoduše nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. Trh se v tomto ohledu stabilizoval a ceny stagnují,“ vysvětluje Martin Vašek.

Růst cen pozemků pokračuje, tempo ale výrazně zpomalilo

 Naopak v případě pozemků ceny i nadále stoupají a meziročně jsou výše o 11,9 procenta. Tempo růstu se však oproti předcházejícímu období výrazně zpomalilo. Poptávka stále převyšuje nabídku, kterou brzdí hlavně zastaralé územní plány nebo nedostatečná kapacita infrastruktury.

 „Cenu pozemku nejčastěji ovlivňuje jeho velikost a tvar, ale třeba i dopravní dostupnost a občanská vybavenost v místě, kde se nachází. S rostoucí cenou navíc – stejně jako v předcházejícím období – nadále roste i zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Pozemky tak jsou i slibnou investicí, neboť jich je na trhu nedostatek,“ říká Martin Vašek.

Novostavby nejvíce rostou ve středních Čechách a v Brně

 U rodinných domů se poptávka oproti předcházejícím obdobím stabilizovala. Kupující mají zájem spíše o levnější rodinné domy, naopak s nezájmem se pak musejí v důsledku rostoucích dražších energií potýkat větší a energeticky náročnější stavby.

 Pokračuje také výstavba nových rodinných domů, v největším objemu přitom ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Pokles cen vybraných stavebních materiálů a nižší objem zakázek pro stavební firmy pozitivně dopadá i na náklady na výstavbu, a ta se tak stává pro klienty o něco dostupnější.

Datum: 8. 11. 2023 7:16:00