Ceny napříč rezidenčním trhem v prvním čtvrtletí roku rostly ve všech krajích. Dopad epidemie koronaviru ani související vládní opatření se na celkových číslech dosud neprojevily. Nejvíce zdražovaly byty, jejichž cena vyrostla o 3,3 pcb. K hranici 3 pcb se přiblížily i rodinné domy a pozemky. Analytici Hypoteční banky upozorňují, že v následujících měsících už se trh bude muset s dopady koronaviru, včetně pravděpodobného zpožďování staveb, vyrovnávat naplno. V dalších měsících banka očekává odložení poptávky zájemců po hypotékách a růst počtu nabízených nemovitostí.

    • Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vyrostla o 3,3 pcb, což znamená nejrychlejší tempo za poslední rok. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 156,4. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na rovných 10 procent, což je nejvíc ze všech sledovaných skupin.
    • Tempo růstu cen se ve srovnání s předešlým obdobím zvýšilo i u rodinných domů. Jejich cena stoupla o 2,7 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 144,2. Meziročně cena vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 8,9 pcb.
    • V prvním kvartálu pozemky zdražovaly nejrychleji za uplynulý rok. Tržní cena vzrostla o 2,9 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 168,2. Meziročně si tak připsala 9,3 pcb.

 „V Hypoteční bance jsme díky pandemii koronaviru doposud řešili přes 17 000 odkladů splátek našich klientů. Očekáváme, že aktuální omezení kvůli koronaviru  dopadnou i na řadu lidí, kteří doposud o hypotéce uvažovali, a v nejbližších měsících tak zřejmě ubude těch, kteří si budou moci hypotéku dovolit. Ať už z důvodu snížení jejich příjmů, nebo z důvodu obav o nejistý vývoj v budoucnosti. Pro další vývoj hypotečního trhu a trhu nemovitostí je proto klíčové, zda a jak rychle se zruší omezení, která mají negativní dopady na příjmy lidí,“ nastínil vývoj Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.  

Vytrvalý růst cen

Trend vytrvalého růstu cen nemovitostí pokračoval i v prvním čtvrtletí roku 2020, kdy tempo ve srovnání s předešlým obdobím dokonce zrychlilo. Jak ale upozorňuje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky, ekonomika a rezidenční trh se bezpochyby začínají měnit, do dat za první kvartál se to jen nestačilo propsat. Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na www.hypotecnibanka.cz.

HB INDEX 1Q 2020 – Bytové jednotky:

„Tempo růstu cen bytů v prvním čtvrtletí roku 2020 zrychlilo, jedná se ale o jednorázový sezónní vliv. Nejvíce byty zdražovaly ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Praha, kde jsou ceny dlouhodobě nejvyšší, naopak vykázala podprůměrný růst 2,6 pcb. Cena za metr čtvereční v novostavbě se zde přesto vyšplhala na průměrných 108 tisíc korun. Od poloviny března byl ale trh už prakticky paralyzovaný. Na strmém propadu poptávky se podepsala i absence zahraniční klientely. Zejména u dražších nemovitostí by mohly ceny v delším horizontu poklesnout o 5-15 procent,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX 1Q 2020 – Rodinné domy:

„Ceny rodinných domů zaznamenaly obdobný růst jako v prvním čtvrtletí minulého roku. To prozatím ukazuje na minimální vliv nové směrnice o energetické náročnosti budov, která je v platnosti od začátku tohoto roku, na zdražování staveb. Nejvíce se stavěly řadovky v blízkosti Prahy, Brna a Plzně. I nadále ale platí, že stavebníky trápí vysoké ceny a nedostatek kapacit,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Petr Němeček.

HB INDEX 1Q 2020 – Pozemky:

„Na trhu s pozemky dlouhodobě vládne přesah poptávky nad nabídkou, a i díky tomu trvá mírný růst cen, který byl v minulém čtvrtletí ve srovnání s tím předešlým dokonce ještě vyšší. Vůbec nejdražší jsou malé pozemky do 500 m2 ve městě a stabilizované lokalitě. Očekáváme, že dopad pandemie bude v tomto segmentu nejmenší,“ uzavírá Petr Němeček.

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hédonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Datum: 6. 5. 2020 12:34:00