Praha, 8. srpna – Již podruhé během krátké doby Hypoteční banka zdražuje Jasnou hypotéku. K poslednímu navýšení jejích sazeb došlo 30. 7., kdy banka zvedla své sazby na pětiletých fixacích o jednu desetinu. Od 20. 8. budou pětiletky k dostání od 2,89 %, což znamená další navýšení o dvě desetiny. Celkem tedy Hypoteční banka od konce července zvedla sazby již o tři desetiny.

Opakovaným zvýšením sazeb reaguje banka na rozhodnutí ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz., která ve čtvrtek minulého týdne opět zdražila mezibankovní zdroje. Vlastní bydlení se tak stává pro lidi opět o něco méně dostupné. ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. se regulacemi snaží zmírnit rostoucí trh hypoték. „Bydlení ve vlastním, které se v posledních letech stává pro Čechy tak typické, začne při stávajícím trendu opět nahrazovat pronájem. Počet Čechů, kteří splní požadavky na poskytnutí hypotéky, a budou si ji moci dovolit, se bude snižovat,“ uvádí Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Hypoteční banka je v návaznosti na rozhodnutí ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. nucena opět zdražit svou Jasnou hypotéku. Před měsícem si ji bylo možné sjednat s pětiletou fixací 2,59 %, koncem července sazba stoupla o jednu desetinu. Od 20. 8. vejde v platnost navýšení o další 2 desetiny procenta, tím úroky vyšplhají na 2,89 %.

Průměrná česká domácnostDomácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby. vydává na splátku hypotéky asi 42 % svých čistých příjmů. „S růstem sazeb se bude tento podíl dále navyšovat a brzy dosáhne limitu 45 %, který je doporučován ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. jako maximum,“ doplňuje Vokálová.

Přehled vývoje úrokové sazby Jasné hypotéky s pětiletou fixací:

Úroková sazbaČástka, kterou dlužník platí věřiteli z jeho pohledávky. Je stanovena určitým procentem z dlužné částky za určité období. 5Y

30. 7.

20. 8.

Celkem

2,59%

+ 0,10

+ 0,20

2,89 %

První podmínkou pro získání Jasné hypotéky je sjednání inkasa splátky z účtu u ČSOB a pravidelné zasílání alespoň 1,5 násobku měsíční splátky na svůj účet. Druhou podmínkou je uzavření životního pojištění u ČSOB Pojišťovny nebo je možné si vybrat alternativu sjednání inkasa z účtu spoludlužníka. Díky splnění těchto podmínek navíc klienti získají odhad nemovitostiOcenění nemovitosti zpracované odhadcem uvedeným na seznamu banky. a vedení úvěru zdarma.

Datum: 8. 8. 2018 12:40:00