O Češích se toho říká hodně. Že mají zlaté ruce, každý je muzikálně nadaný a nejraději u stolu vypráví vtipy. Určitě existuje mnoho dalších mýtů a klišé, spojených s českých národem. Co však rozhodně o Češích můžeme říci s jistotou, je to, že jsou národem chatařů a chalupářů a tento trend se projevuje i v nákupu nemovitostí v horských oblastech, kde Češi stále více tráví zimní dovolenou, spojenou také oslavou Nového roku.

Jak vyplývá ze statistik Hypoteční banky, která je specialistou na bydlení, Češi si kupují rekreační nemovitosti v horských střediscích ve stále větším množství. A to nejen chaty a chalupy, ale také apartmány. A  přestože stále mezi kupci převažují rodiny s dětmi (56 %), druhou velmi početnou skupinou jsou dnešní třicátníci, kteří žijí v samostatné domácnosti – tzv. „singles“ (39 %). Letošní Nový rok tak může na chatě, chalupě nebo apartmánu na horách přivítat až 25 tisíc nových majitelů tohoto druhu nemovitostí.

Jak dodává Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky: „Naše banka je specialistou na bydlení a jako taková dokáže klientům nabídnout mimo jiné i financování rekreačních objektů. Zájem o ně stále stoupá, letos k vyšším nákupům přispěly také nízké úrokové sazby a stabilní ceny nemovitostí. Navíc je zřejmé, že tento koníček není pouze výsadou starší generace, naopak stále víc přibývá mladých majitelů rekreačních nemovitostí.“

Nejvíce hypoték na rekreační bydlení si berou Pražané a Středočeši (29 %), následují obyvatelé Plzeňského kraje (13 %) a obyvatelé Jižní Moravy (11 %). Ze statistik je rovněž zřejmé, že Češi dávají přednost koupi rekreačních objektů ve stejném regionu, ve kterém bydlí, a to především kvůli krátké dojezdové vzdálenosti. Například obyvatelé plzeňského regionu chalupaří nejčastěji na Šumavě.  

Datum: 31. 12. 2013 12:00:00