Ve třetím kvartálu roku 2019 se trh s rezidenčními nemovitostmi vyvíjel nejlépe pro zájemce o koupi rodinného domu. Právě v této kategorii bylo tempo růstu cen nejnižší, i přesto, že se k rodinným domům přesouvá část poptávky od drahých městských bytů. Ceny bydlení v Česku obecně rostly pouze mírně. Ve srovnání se zeměmi EU ale Česká republika stále patří země s vyšším tempem růstu cen, v posledním čtvrtletí obsadila šesté místo.

  • Průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku opět mírně vzrostla, a to o 2,6 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 148,3. Meziročně si ceny bytů připsaly 7,9 pcb, čímž se staly jedinou kategorií pod 8% hranicí.
  • Rodinné domy v minulém čtvrtletí zdražovaly nejméně. Jejich cena stoupla o 2,0 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 137,6. Meziročně pak cena vzrostla o 8,8 pcb.
  • U pozemků stále přetrvává tempo růstu z minulého čtvrtletí, tedy mírné. Tržní cena vzrostla o 2,3 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 160,5. Meziročně si tak připsala 8,8 pcb, to znamená stejné tempo zdražování jako u rodinných domů.

Ceny napříč rezidenčním trhem ve třetím kvartálu letošního roku i nadále mírně rostly, a to ve všech krajích České republiky. Nejvíce čtvrtletně rostly ceny bytů a pozemků, nejméně pak rodinných domů. Díky silnějšímu třetímu čtvrtletí vzrostly ceny bytů více, než se očekávalo. Právě v hlavním městě stouply od roku 2010 ceny bytů o 51 %. Prahu v tomto ohledu předčilo pouze Brno, kde nárůst dosáhl 63,5 %. Nejméně se naopak byty zdražovaly v Ústeckém a Karlovarském kraji.

V nadcházejícím období Hypoteční banka očekává stagnaci na straně poptávky nemovitostí, nabídka nemovitostí by měla růst jen mírně. Stejně jako v posledních kvartálech bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce. Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat.

HB INDEX 3Q 2019 – Bytové jednotky:  

„U bytů stále pozorujeme mírné zvýšení růstu cen, meziroční tempo však stále klesá a dostalo se pod 8% hranici. Ceny rostly ve všech krajích, nejvíce ve Zlínském (3 %) a nejméně v Olomouckém (1,2 %). Vyšším tempem pak rostly ceny ve starších cihlových domech. Vůbec nejvyšší růst cen pak byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 m2 na současných 65 m2,“ shrnul situaci Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX 3Q 2019 – Rodinné domy:

„Co se týče rodinných domů, trend zůstává obdobný jako v minulém čtvrtletí, ceny tedy stále mírně rostou. Část poptávky se navíc do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, přesouvá z drahých bytů. Tento trend potvrzuje i vyšší stavební činnost developerů ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby. Pozorujeme obecně snahu ušetřit na nákladech na výstavbu, která vede lidi například k mobilním domům nebo zakládání staveb na zemních vrutech,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

Pro klienty, kteří mají zájem o hypotéku, spouští Hypoteční banka novou službu. Expresní on-line ocenění nemovitosti je možné od října využít nejen na byty, ale i na rodinné domy. „Interní bankovní aplikace zástavní hodnotu nemovitosti stanoví automaticky na základě zadaných informací, odhad se tedy klient na pobočce nebo od obchodníka dozví ihned a nemusí čekat na odborného technika. Ušetří si tak prohlídku nemovitosti odhadcem i starosti se sháněním půdorysů, řezů, kubatur a dalších podkladů,“ doplňuje Němeček.

HB INDEX 2Q 2019 – Pozemky:

„U pozemků pozorujeme dlouhodobý přesah poptávky nad nabídkou. Díky tomu i nadále trvá mírný růst cen. Zvýšil se i zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst. Stejně jako v předešlém období platí, že cenu pozemku nejvíce ovlivňuje dopravní dostupnost a dosah služeb, po technické stránce pak dosah inženýrských sítí. Atraktivní pro kupce zůstávají i pozemky ve svahu nebo se špatnou orientací ke světovým stranám, které mají obecně nižší pořizovací cenu,“ uzavírá Němeček.

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Datum: 7. 11. 2019 14:46:00