Praha, 31. října - Ceny nemovitostí po celé České republice mírně rostly, tempo růstu oproti minulému čtvrtletí ale mírně zpomalilo. Ceny bytů rostly nejvíce v mimopražských oblastech, hlavně v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji – Praha zaznamenala stabilní tempo růstu ve výši 2,7 % za kvartál. V krajských městech tempo růstu nájemného kopíruje růst cen bytů. Ve srovnání s rokem 2010 vzrostly ceny bytů v Brně a okolí již o 50,8 %, v Praze došlo za posledních 8 let k nárůstu cen o 39,2 %. V hlavním městě se dále zvyšuje nabídka projektů s cenovou hladinou nad 100 tisíc Kč za m2. Poptávka zaznamenala krátkodobý růst a doba prodeje se zkrátila, důvodem byla zejména obava kupujících z dopadů regulací ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz..

  • Průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla o 2,8 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 137,4. Meziročně si ceny bytů připsaly 11,1 pcb.
  • Ceny rodinných domů se během třetího čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,6 pcb na novou rekordní hodnotu HB INDEXu 126,4. Meziročně ceny stouply o 6,7 pcb.
  • U pozemků došlo ke zpomalení růstu, a to na 1,4 pcb na výslednou hodnotu INDEXu 147,5. Oproti třetímu čtvrtletí roku 2017 ale jejich cena vzrostla o 5,5 pcb, tedy nejméně ze sledovaných skupin.

Zhoršení dostupnosti financování v následujícím čtvrtletí zkomplikuje část poptávky po nemovitostech. Nabídka starších bytů bude stagnovat, u novostaveb bude vyšší nabídku ovlivňovat pomalá stavební příprava a nedostatečné stavební kapacity, a to hlavně v Praze a Brně. Poptávka bude mírně klesat, zájem zahraničních kupujících o pražské nemovitosti bude ale nadále pokračovat. Tempo růstu bude zpomalovat – v řadě regionů se očekává stagnace. Část potencionálních kupujících vyřeší financování nájemním bydlením.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX
je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také
na www.hypotecnibanka.cz.

HB INDEX 3Q 2018 – Bytové jednotky: 

„Tempo růstu cen oproti minulému čtvrtletí mírně pokleslo, meziroční růst se však stále drží nad 10 %. Ceny rostly ve všech krajích – nejvíce v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji, nejméně pak v kraji Zlínském a Plzeňském. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových, ty jsou v mnoha lokalitách již na svých cenových stropech, největší zájem je o malometrážní byty. Situace v hlavním městě nahrává novým bytovým projektům vznikajícím ve Středočeském kraji, přesun poptávky z okrajových částí Prahy tak nadále pokračuje. Prodeje v Praze klesají, očekává se dokonce nejnižší počet ročních prodejů za posledních pět let, tedy pokles pod 5 000 prodaných jednotek. Podíl cizinců kupujících pražské novostavby ale dále neklesá. Roste podíl malometrážních bytů v projektech v širším centru města, zřejmá je zde orientace na singles a investory. Hranice průměrné ceny za metr čtvereční dosáhla 96 000 Kč, novostavby se tak stávají hůře dostupnými pro střední třídu. Meziroční růst cen u novostaveb se zastavil na 15,5 %,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

HB INDEX 3Q 2018 – Rodinné domy:

„U cen rodinných domů došlo k mírnému zpomalení tempa růstu oproti minulému čtvrtletí, konkrétně o 0,3 %. Stavebníky trápí hlavně delší dodací lhůty u stavebních materiálů a plné kapacity stavebních firem. Zájem o rodinné domy v horším stavu trvá, výhodami zůstávají kromě nižší pořizovací ceny také možnosti postupných úprav dle vlastních představ. Nabídka developerské výstavby je nejbohatší ve Středočeském kraji, staví se také v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností. Staví se v nízkoenergetickém standardu a dřevostavby atakují hranici 15 % podílu na trhu novostaveb,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

HB INDEX 3Q 2018 – Pozemky:

„U pozemků registrujeme trvalý růst jejich cen o 1,4 %, došlo však o mírné zpomalení oproti minulému čtvrtletí, kdy byl růst na dvou procentech. Poptávka zůstává stabilní, nabídka je však nedostatečná – ceny pozemků v developerských projektech na okrajových částech Prahy mnohdy převýšily hodnotu 10 000 Kč/m2. Zájem je i o pozemky s objekty vhodnými ke zbourání, a to i přes vyšší náklady na jejich demolici. Často se totiž nacházejí ve stabilizovaných lokalitách,“ uzavírá Němeček.

O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách a také na www.hypotecnibanka.cz.

Datum: 1. 11. 2018 10:41:00