Pardubice, 21. listopadu 2012 - Ve 3. čtvrtletí letošního roku bylo v Pardubickém kraji uzavřeno 890 hypotečních úvěrů v celkové výši přes 1,3 miliardy korun. Přes 35 % hypotečních úvěrů přitom poskytla Hypoteční banka, jednička v regionu. Průměrná výměra bytu pořízeného na hypotéku dosáhla 62 m2, u rodinných domů to bylo 152 m2. Ve srovnání se sousedním Královéhradeckým krajem to znamená, že Pardubičtí si sice pořizovali v průměru o 1,5 m2 menší byty, ale jejich domy byly o 24 m2, tj. přibližně o jednu místnost, větší než u sousedů.

„V Pardubickém kraji sledujeme zvýšený zájem o pořízení vlastního bydlení. Ten je způsoben hned několika faktory. Kromě dálnice D11 bude také brzy otevřena nová rychlostní silnice do Hradce Králové. Pardubický kraj díky velmi dobré dostupnosti větších měst nabízí dobré možnosti uplatnění v zaměstnání,“ uvedl Milan Fryš, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Pardubicích. „V regionu zaznamenáváme zvýšený zájem o nákup pozemků s uvažovanou pozdější výstavbou. Klesá naopak zájem o bydlení v „satelitních městečkách“ s horší dostupností do center měst. I díky tomu roste zájem o rekonstrukce starších rodinných domů v dobrých lokalitách,“ dodává Fryš.

Pardubický region v posledních letech prošel zajímavým vývojem. Jen v prvních třech čtvrtletích letošního roku se zde uzavřelo více hypotečních úvěrů a ve větším objemu než za celý rok 2010. Zajímavé bylo sledovat i vývoj zájmu o hypotéky v čase. Od druhého čtvrtletí 2010 do druhého čtvrtletí 2011 byla totiž poptávka po hypotékách téměř konstantní, na úrovni okolo 1,1 miliardy za každé čtvrtletí. Pak ve 2. čtvrtletí 2011 skokově vzrostla na téměř 1,6 miliardy a od té doby s železnou pravidelností už pět čtvrtletí po sobě střídavě osciluje mezi 1,3 až 1,7 miliardami. Průměrná výše hypotečního úvěru se přitom pohybuje stále okolo 1,5 milionu korun, což je zhruba o 150 tisíc méně než celorepublikový průměr v daném období.

Datum: 21. 11. 2012 12:03:00