Liberec, 21. listopadu 2012 - Objem hypotečních úvěrů poskytnutých ve 3. čtvrtletí letošního roku v Libereckém kraji přesáhl částku 912 milionů korun. Téměř třetinu poskytla Hypoteční banka, jednička v regionu. I když průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla jen 1,56 milionu korun, pořizovali si Liberečané s poměrně velkým náskokem největší nemovitosti v ČR.

„Liberec je pro bydlení i rekreaci velmi atraktivní, a to díky výborné dopravní dostupnosti do Prahy, kde velmi často naši klienti pracují. Ceny nemovitostí, především rodinných domů, se drží poměrně vysoko, ale došlo ke znatelnému poklesu cen bytových jednotek, v některých případech dokonce až o 40 %,“ říká Simona Indrišeková, ředitelka regionální pobočky Hypoteční banky pro Severní Čechy. „Nové byty se v Libereckém kraji téměř nestaví, jde spíše o individuální výstavbu. Velký zájem je především o oblasti v těsné blízkosti Liberce, vzdálenější oblasti jsou pro klienty méně zajímavé,“ dodala Indrišeková.

V Libereckém kraji je trvale zvýšený zájem o individuální výstavbu, méně pak o financování bytů po rekonstrukci. V roce 2012 bylo postaveno nejméně nových bytů a rodinných domů za posledních 5 let. Po dobu prvního pololetí byl v Libereckém kraji stále velký zájem o hypotéky, ve třetím kvartálu se tento zájem ale snížil a byl dokonce o více než 16 % nižší než ve stejném období loňského roku. To ale odpovídá celorepublikovému vývoji.

Hypoteční úvěry jsou v Libereckém kraji využívány zejména pro financování nákupu starších rodinných domů, u bytových jednotek je poptávka snížená. Liberečané pomocí hypotečních úvěrů financují také rekonstrukce starších rodinných domů. Pro financování rekonstrukcí bytů využívají spíše stavební spoření anebo vlastní úspory.

Datum: 21. 11. 2012 12:15:00