Rok 2015 byl pro český hypoteční trh rekordní. Objem uzavřených hypotečních úvěrů přesáhl dle údajů Ministerstva pro místní rozvoj 184 miliard korun, tedy až o 41 miliard více než v předchozím roce. Hypoteční banka si z tohoto koláče ukrojila 51 miliard a potvrdila svou dlouhodobou a stabilní pozici jedničky na českém hypotečním trhu.

Po delším období klienti fixovali své úvěry nejčastěji na 5 let, druhé v pořadí jsou tříleté fixace a poměrně velkému zájmu se loni těšily i sedmileté fixace. Klienti si díky nízkým úrokovým sazbám půjčují vyšší částky, než tomu bylo v předchozích letech. Průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla loni 1,87 milionu, o 9,3 % více než v roce 2014. Mohou za to i rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí. HB INDEX, který sleduje vývoj cen bytů, rodinných domů a pozemků již od roku 2010, totiž vykázal meziroční nárůst cen bytů o 6,2 pcb, rodinných domů o 2,4 pcb a pozemků o 5,3 pcb. Všechny typy nemovitostí se také loni poprvé dostaly nad cenovou úroveň z počátku roku 2010. Pozvolný růst cen všech typů rezidenčních nemovitostí započal již v posledním čtvrtletí roku 2013 a lze očekávat, že i letos bude nadále pokračovat. Pozitivní nálada na trhu povzbudila i nabídku developerských projektů ve velkých městech a jejich okolí.

A jaký bude z hlediska hypoték rok 2016? Předpokládáme, že v nadcházejícím roce nízké úrokové sazby vydrží. ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. to na svém loňském předposledním zasedání potvrdila svým rozhodnutím setrvat v kurzovém závazku pravděpodobně až do konce roku 2016 a zároveň ponechala své úrokové sazby na stávající úrovni. Za pozitivní lze rozhodně považovat fakt, že ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. ani náznakem neoperuje s možností zavedení záporných úrokových sazeb. Po ukončení kurzového závazku, který ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. odložila na závěr roku 2016, můžeme očekávat pohyb sazeb směrem nahoru.

Co je však tématem č. 1 na hypotečním trhu je nová regulatorika, která k nám směřuje z EU a kterou ministerstvo financí pojalo jako zákon o úvěrech pro spotřebitele. A jaké jsou hlavní změny a novinky? Výrazně se např. změní podmínky pro předčasné splacení hypotéky. Předpokládáme, že hypotéku bude s největší pravděpodobností snazší splatit. Výraznou proměnou projde rovněž role a povinnosti zprostředkovatelů. Očekáváme, že díky certifikacím se zvýší kvalita služeb u těch finančních poradců, kteří budou v budoucnu chtít hypotéky nabízet. 

Datum: 3. 2. 2016 10:51:00