Jak ukazuje odhad Hypoteční banky, panuje na hypotečním trhu za uplynulých šest měsíců i nadále neutuchající zájem o financování nemovitostí prostřednictvím hypotečních úvěrů. Ve srovnání s rokem 2012, kdy bylo za první pololetí poskytnuto 36 152 hypotečních úvěrů ve výši 59,9 miliard korun, narostl letos trh meziročně o více než 15 procent. Banky tak za prvních šest měsíců letošního roku dle odhadu Hypoteční banky poskytly hypoteční úvěry v objemu přesahujícím hodnotu 70 miliard korun.

Největší zájem mají klienti o hypotéky do 80 % LTVPoměr výše úvěru k ceně nemovitosti. s delší dobou fixace, nejčastěji pětiletou. Lidé prostřednictvím hypotečních úvěrů nejčastěji financují koupi starších nemovitostí. Ve velkých městech hlavně starších bytů kategorie 2+1 nebo 1+1 velikosti do 60 m2, v obcích do 50 tisíc obyvatel kupovali zájemci nejčastěji starší rodinné domky o velikosti do 135 m2. V Praze je obecně díky akčním nabídkám developerů zájem o byty v novostavbách o velikosti do 60 m2.

„Z dat o hypotečním trhu za první pololetí je zřejmé, že lidé v současnosti vnímají pořízení vlastního bydlení jako jednu ze základních potřeb, a to překvapivě i v době stagnující ekonomiky. Při odhadech na začátku roku jsme predikovali podobný vývoj objemu nových obchodů roku 2013 jako v loňském roce. První pololetí ukazuje, že zájem klientů o hypotéky roste, a pokud se zásadním způsobem nezmění, tento náš odhad bude s největší pravděpodobností překročen. Přispěje k tomu patrně i rozhodnutí těch klientů, kteří s pořízením vlastního bydlení váhali, ale nyní díky stabilním cenám nemovitostí, velmi příznivým úrokovým sazbám, ale i třeba akčním nabídkám developerů své rozhodnutí urychlili. Svoji roli v hodnotách odhadu trhu sehrává však i refinancování, které je nyní vykazováno jako součást celkové hodnoty nových poskytnutých úvěrů a až v následujících letech bude díky samostatnému vykazování zřejmé, jakou část tvoří,“ uvádí k vývoji hypotečního trhu Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Datum: 10. 7. 2013 11:16:00