Červen 2015 se do historie zapíše jako měsíc, který od začátku poskytování hypotečních úvěrů v roce 1995 přinesl největší zájem o půjčky na bydlení. V průběhu června totiž banky v Česku na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti vyplatily rekordní částku 19,75 miliardy korun. I pro Hypoteční banku, lídra českého trhu v oblasti poskytování hypotečních úvěrů (za 1. pololetí s podílem 27 % trhu), byl letošní červen v tomto směru rekordní - svým klientům pomohla k hypotékám v celkovém objemu 2,66 miliardy korun.

Pokud na hypotečním trhu v České republice nedojde k neočekávaným změnám, bude letošek pro hypotéky rokem rekordním. Ukazují to údaje za první pololetí, ve kterém banky poskytly hypoteční úvěry v objemu 90,7 miliard korun. Zatím nejvyšší nárůst zájmu o hypotéky přinesl měsíc červen. Při srovnání se stejným měsícem roku 2014, kdy banky uzavřely hypotéky v celkovém objemu 15,2 miliardy korun, je letošní objem o 29,9 % vyšší.

„Za takto výrazným nárůstem stojí několik faktorů, které se v posledních měsících sešly dohromady. Především jsou to rekordně nízké úrokové sazby, stabilní ekonomická situace s pozitivním výhledem, větší aktivita developerů, kteří zejména ve velkých městech prodávají a staví nové bytové projekty, a rostoucí ceny nemovitostí, v důsledku čehož se zvyšuje i průměrná částka, o níž nás klienti žádají. V našem případě to v červnu u jednoho žadatele bylo v průměru 1,9 milionu korun, což je o více než 100 tisíc více, než je náš dlouhodobý průměr,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Hypoteční banka během prvního pololetí 2015 poskytla úvěr 12 933 tisícům klientů v objemu téměř 24 miliard korun. Za první pololetí si drží pozici tržní jedničky s podílem 27,0 % trhu.

„Vzhledem k tomu, že letos slavíme dvacet let existence a fungování hypotečního trhu v České republice, nárůst počtu klientů i vzrůstající poskytované částky jsou nás příjemný narozeninový dárek. Zároveň jsou ale také výzvou k tomu, abychom novým i stávajícím klientům dokázali stále nabízet stejně kvalitní služby, které od nás, coby lídra hypotečního trhu, očekávají,“ uvedl Jan Sadil.

Datum: 30. 7. 2015 14:30:00