Vývoj cen nemovitostí v letošním roce přinesl po čase změnu trendu

Na vývoj cen nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku jsme se zeptali Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky

Největší změnu vykazuje nyní segment bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů, kde se zastavil pokles cen. Čemu to přisuzujete? 
V prvním čtvrtletí došlo k poklesu již jen o 0,6 % a ani v předchozím kvartálu se cena oproti předchozímu období nevyvíjela nijak razantně. Vývoj ceny bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů ovlivňovaly v minulosti i nové developerské projekty, kterých byla celá řada. Díky slevovým akcím developerů a reálným cenám nových projektů se nové byty v prvním čvrtletí 2013 prodávaly velice dobře. Snížily se tak i celkové počty neprodaných bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů na trhu. Tento stav nahrává i stabilizaci cen. Dalším faktorem, který hraje svoji roli při nákupu nemovitostí, jsou velmi nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů.
 
Ovlivňuje fenomén dřevostaveb vývoj cen u rodinných domů?

Dřevostavby se zcela jistě v průběhu několika posledních let staly jednou z často využívaných variant, jak si splnit sen o vlastním bydlení v rodinném domě. Jejich výhod je řada (rychlost výstavby, energetické úspory apod.). Vzhledem k tomu, že se jedná o prakticky sériovou výstavbu, není výsledná cena pod takovým tlakem dodatečných nákladů a v mnoha případech je pak mírně nižší než u klasické zděné výstavby. Z tohoto hlediska zvyšující se obliba dřevostaveb přispívá k velmi mírnému poklesu cen. Faktorů, které v segmentu rodinných domů hrají cenovou roli, je však celá řada. 
 
HB INDEX tvrdí, že pozemky jsou vhodnou investicí díky jejich dlouhodobě rostoucí ceně. Na jak dlouhou dobu byste je doporučil držet?
Od roku 2010, kdy Hypoteční banka zahájila monitoring cen rezidenčních nemovitostí, nedošlo ani v jednom čtvrtletí k poklesu cen pozemků a tento segment je jediný ze tří sledovaných, kde cena pravidelně mírně roste. V této chvíli nemáme žádný signál, že by se měl v budoucnu tento trend měnit, ale odhadovat, jak dlouhé toto období může být, je jako věštění z křišťálové koule. 
 
Jak vidíte další možný vývoj cen nemovitostí v letošním roce?  
Několika slovy: bez větších výkyvů. Již  nějakou dobu pozorujeme velmi stabilní trend ve vývoji cen nemovitostí s kvartálními odlišnostmi v řádu desetin, maximálně jednotek procent. I s ohledem na pozitivní prognózu vývoje ekonomiky ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. bych tedy odhadoval situaci vývoje cen i do budoucnosti stabilně.

Datum: 29. 4. 2013 14:45:00