Trendy u cen pozemků, domů i bytů pokračují, cenové výkyvy se nekonají

I ve druhém čtvrtletí letošního roku ceny pozemků pokračovaly v dlouhodobém stabilním růstu. Naproti tomu ceny bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů i rodinných domů velmi mírně klesaly. 


 

  • Průměrná tržní cena bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů během druhého čtvrtletí roku 2012 mírně klesla o 0,9 procentního bodu (pcb) a k 30. červnu letošního roku dosáhla hodnota HB INDEXu u tohoto typu nemovitostí 95,8.


  • Ceny rodinných domů zaznamenaly v průběhu 2. čtvrtletí roku 2012 po mírném růstu z počátku roku znovu mírný pokles, a to o 0,4 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 102,7.
  • Ceny pozemků v České republice pokračují i nadále v pravidelném růstu, hodnota HB INDEXu v druhém čtvrtletí stoupla o 2,6 pcb a dosáhla hodnoty 110,9.


„Pokles cen je patrnější u starších panelových bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů. Poptávka po novostavbách byla v průběhu druhého kvartálu relativně stabilní a mírně oslabila až k jeho konci. Počet neprodaných bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů ale přesto neklesá, jejich nabídka se naopak zvětšila,“ vysvětluje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

 „Na trhu lze pozorovat mírný pokles poptávky po rodinných domech s cenovkou nad 3 miliony korun i mírně oživený zájem o developerskou výstavbu v okolí Prahy. Celkově přetrvává zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu. Výstavba nových rodinných domů v uplynulém čtvrtletí vykázala zvýšený zájem o dřevostavby a nízkoenergetické domy s užitnou plochou do 120 m2, což je ovlivněno nastavením sazeb DPH,“ vysvětluje dále Petr Němeček.

„Pozemky jsou nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí. V druhém kvartálu letošního roku bylo možné vysledovat mírné oživení zájmu o developerské projekty se zainvestovanými pozemky v okolí Prahy i v regionech. Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Největší zájem byl o pozemky v okolí krajských měst. Pokles naopak zaznamenaly pozemky se špatnou dopravní dostupností,“ říká k cenám pozemků Petr Němeček.

Datum: 24. 7. 2012 13:59:00