Nemovitosti dále zdražují i přes klesající poptávku

Ceny nemovitostí po celé České republice nadále stoupají. Největší nárůst za poslední čtvrtletí je patrný ve Zlínském kraji, nejméně naopak na Olomoucku. Meziroční růst cen bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů se stále pohybuje na 10% hranici. Ve srovnání s rokem 2010 vzrostly ceny bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů v Jihomoravském kraji již o 46,8 %, v Praze došlo za posledních 8 let k nárůstu cen o 35,6 %. Dlouhodobě klesá nabídka atraktivních bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů, navíc dochází k dalšímu poklesu poptávky i z důvodu vysokých cen.

  • Průměrná tržní cena bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla o 3,1 pcb, a dosáhla hodnoty indexu 133,6. Meziročně si ceny bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů připsaly 10,5 pcb.
  • Ceny rodinných domů se během druhého čtvrtletí zvyšovaly pomaleji, a to o 1,9 pcb na novou rekordní hodnotu HB INDEXu 124,4. Meziročně ceny stouply o 7,1 pcb.
  • U pozemků pokračuje růst započatý v předchozím čtvrtletí, a to o 2 pcb na výslednou hodnotu INDEXu 145,4. Oproti druhému čtvrtletí roku 2017 ale jejich cena vzrostla o 4,8 pcb, tedy nejméně ze sledovaných skupin.

V následujícím čtvrtletí bude realitní trh nejvíce ovlivněn blížícími se regulacemi České národní banky, která od října rozšíří pravidla pro poskytování hypoték. Vzhledem ke zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů se proto předpokládá zrychlení doby prodeje nemovitostí v dalších třech měsících. Mírný útlum poptávky očekáváme v souvislosti s novými pravidly ČNBČeská národní banka - www.cnb.cz. v posledním čtvrtletí tohoto roku. Z důvodu vysokých cen a hůře dostupných hypoték dojde k odchodu části potenciálních kupujících do nájmů, což může způsobit mírný nárůst tržního nájemného.

Stejně jako v předchozích čtvrtletích očekáváme stagnaci nabídky starších nemovitostí na trhu, zejména bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů. Ve velkých městech, především v Praze a Brně, se pak realitní trh dlouhodobě potýká s nepřipraveností nových stavebních projektů. V Praze i Brně je stále patrný zájem zahraničních kupujících, naopak již delší období klesá zájem zahraničních zájemců o nemovitosti v Karlových Varech nebo Mariánských Lázních.

Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX 

je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také
na www.hypotecnibanka.cz.

HB INDEX 2Q 2018 – Bytové jednotky: 

HB INDEX 2Q 2018 – Bytové jednotky 

„Tempo růstu cen si drží poměrně dynamický charakter. K nárůstu cen bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů došlo ve všech krajích ČR, nejvíce, přes 3 %, ve Zlínském, Jihočeském, Středočeském, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Naopak nejnižší růst jsme zaznamenali v Olomouckém kraji, kde již ceny dosahují možného maxima. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů více než ceny těch cihlových. Vůbec největší zájem je pak o byty kategorií 3+1 nebo 3+kk. Zajímavý je i vývoj v hlavním městě. Stále více poptávky se z okrajových částí Prahy přesouvá do Středočeského kraje. Co se týče nových projektů, objevuje se zde větší množství malých bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů, které by měly vyhovět potřebám single domácnostDomácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby.í. V širším centru Prahy tyto nové projekty dosahují hranice 91 000 Kč/m2. Neklesá ani zájem cizinců o koupi bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů v novostavbách, navíc se zvyšuje podíl cizinců ze západní Evropy, Izraele a Číny,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

  

HB INDEX 2Q 2018 – Rodinné domy:

HB INDEX 2Q 2018 – Rodinné domy

„Ceny rodinných domů stoupají stabilně, růst je shodný jako ve druhém čtvrtletí předchozího roku. Problémem pro stavebníky jsou především delší dodací lhůty u stavebních materiálů a plné kapacity stavebních firem. Přesto trvá zájem o koupi rodinných domů ve zhoršeném stavu, které ale zájemce lákají výhodnější pořizovací cenou. Nové domy i jejich rekonstrukce již běžně splňují nízkoenergetické standardy. Dřevostavby představují stabilních 10 – 15 % podílu na celém trhu. Co se týče developerské výstavby, ta má úspěch převážně ve Středočeském kraji a v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

  

HB INDEX 2Q 2018 – Pozemky:

HB INDEX 2Q 2018 – Pozemky

„Zatímco v předchozím roce ceny pozemků výrazně nerostly, v posledních dvou čtvrtletích jsme

zaznamenali vyšší nárůst. Poptávka po pozemcích je dlouhodobě stabilní, stejně jako nedostatečná nabídka. Vysoké ceny v okolí velkých měst nutí lidi hledat vhodná místa ve vzdálenějších lokalitách. Dlouhodobě také pozorujeme zájem o levnější pozemky, které nemají kompletní veřejné sítě,“ uzavírá Němeček.

 O HB INDEXu:

Hypoteční banka představila index vývoje cen nemovitostí v České republice v dubnu roku 2011. Tento ukazatel je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB INDEX je zkonstruován s využitím hedonického modelu, který sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu vstupují údaje získané z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky.

Samotný HB INDEX je sledován za celou Českou republiku, a to u tří typů nemovitostí – bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy.ů, rodinných domů a pozemků. Za bazickou hodnotu 100 byly zvoleny skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010, jeho hodnota bude vždy definována s přesností na jedno desetinné místo. Struktura indexu bude z důvodu zachování dlouhodobé kontinuity neměnná. Na přípravě indexu spolupracuje uznávaný odborník z Akademie věd ČR Martin Lux, který je zároveň odborným garantem výpočtu indexu. HB INDEX společně s odborným komentářem zveřejňuje Hypoteční banka každé čtvrtletí na svých webových stránkách www.hypotecnibanka.cz

Datum: 30.7.2018 13:13:00