Účelová hypotéka je výhodná forma půjčky

Různých úvěrů a půjček je celá řada. Pokud si budete chtít půjčit peníze, setkáte se s řadou pojmů, kterým nebudete rozumět. Například účelová hypotéka. O co se jedná? O to nejsnadnější, co znáte.

Klasický hypoteční úvěr

Účelová hypotékaBěžná hypotéka, kde je známý účel financování. Například koupě bytu. je pojem označující klasický hypoteční úvěrÚvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti. Jako zástava se obvykle využívá financovaná nemovitost, ale lze ručit i jiným objektem. Existují dva typy hypotečních úvěrů. Účelová hypotéka, která je určená na financování nemovitosti a neúčelová hypotéka (tzv. americká hypotéka), kdy lze úvěr použít na financování čehokoliv.. Jednoduché. Chcete si koupit bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy., dům či rekonstruovat starší obydlí? Pak je pro vás tato forma půjčky nejvýhodnější. Jste-li rozhodnuti, že použijete peníze právě ke zmíněné koupi či údržbě nemovitosti, nebude pro vás problém doložit, na jaký účel finance vynaložíte. To je totiž jedna z podmínek získání tohoto typu úvěru. Nemůžete ale posléze s penězi nakládat, jak se vám zlíbí. To byste si museli zařídit neúčelovou hypotéku, které se říká americká. Zde si sice s penězi můžete manipulovat, jak chcete, ovšem úroky nejsou tak příznivé jako u účelové hypotéky. Jestli máte jasný cíl, který si chcete pořídit, není důvod nevybrat si právě účelovou formu hypotéky.

Proč si zařídit účelovou hypotéku?

Koupě nemovitosti právě představuje jasný cíl. Hmatatelný. Pořídíte si bytSoubor místností a prostorů pod společným uzavřením, který svým stavebně technickým a funkčním uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení. Byt musí mít obytný prostor, vlastní uzavíratelný vstup, předsíň, prostor pro vaření, pro uskladnění potravin, pro tělesnou hygienu a pro umístění záchodové mísy. či dům, nebudete řešit žádný jiný předmět, bance tak bude stačit jen kupní smlouva. Hypotéku si ovšem můžete zařídit i na rekonstrukci. Jestli vaše střecha protéká a je na spadnutí, asi je jasné, že peníze použijete na ni, proto rovněž zažádejte o účelovou hypotéku. Pokud ale chcete rekonstruovat a nejste rozhodnutí, jestli začnete koupelnou nebo kuchyní, zda se pustíte nejprve do výměny rozvodů elektřiny nebo dáte přednost rekonstrukci vodovodního potrubí, bude pro vás výhodnější neúčelová půjčka. V takovém případě si rozhodnete, jakou sumu peněz pořídíte, a ty můžete libovolně čerpat. Může se stát, že vám něco zbude, tudíž to můžete použít na další rekonstrukci. V případě účelové půjčky byste ovšem těžko obhajovali, že finance požadované na rekonstrukci bytového jádra ještě využijete na opravu balkonu. V souvislosti s neúčelovou půjčkou musíte ale dodávat všechny účty, aby bylo jasné, na co byly peníze využity. A jak již bylo zmíněno, neúčelová hypotéka je zatížena vyšším úrokem. Každé má své pro a proti. Kdy je tedy využívána účelová hypotéka? Prakticky vždy, když kupujete nemovitost. Je to jednodušší, přehlednější a výhodnější.

Výhody účelové hypotéky:

  • menší úroková sazba
  • v případě koupě nemovitosti stačí účel využití peněz doložit jen kupní smlouvou
  • banka ví, na co finance půjčuje, nebude vás proto zatěžovat žádostmi o každý účet
  • oproti neúčelové hypotéce máte možnost splácet až po dvojnásobně delší dobu

Nevýhody účelové hypotéky:

  • jste vázáni smlouvou, že využijete peníze na konkrétní účel, nemůžete tak měnit rozhodnutí
  • nemáte tolik možností, jako v případě neúčelové hypotéky, kam peníze vkládat