Po Praze je největší zájem o hypotéky na Hradecku
Datum: středa, 21. července 2004 | Kategorie: Obchodní výsledky - region
Hradec Králové, 21. července 2004 - Celkem 646 hypotečních úvěrů ve výši 617 milionů korun poskytla občanům za první pololetí letošního roku v Královéhradeckém kraji Českomoravská hypoteční banka. To je po Praze nejvíc z celé České republiky. Zároveň to znamená meziroční nárůst o 22 % v počtu a 38 % v objemu. Průměrná výše hypotečního úvěru pro občany stoupla o 110 000 Kč a konkrétně dosáhla 955 000 Kč. V celé ČR, kde ČMHB včetně sítě ČSOB za letošních prvních šest měsíců uzavřela 5 267 hypoték pro občany v objemu 5,4 mld. Kč, dosahuje 1 026 000 Kč. Průměr táhne směrem nahoru především hlavní město Praha.
ČMHB je na Královéhradecku v počtu uzavřených hypotečních smluv dlouhodobě nejúspěšnější bankou. Už v loňském roce zde byla na prvním místě a letos podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj za 1. čtvrtletí svůj podíl na trhu zvýšila až na 47 %. „V našem regionu trvá zvýšený zájem o stavební pozemky pro rodinné domy v širších centrech měst nebo lokalitách s dobrou dostupností do centra, s občanskou vybaveností a dalšími možnostmi aktivního trávení volného času v místě,“ říká ředitel královéhradecké pobočky ČMHB František Mareček a upřesňuje: „Nejvíce úvěrů je určeno na nákup nemovitosti, o polovinu méně připadá na novou výstavbu a na rekonstrukce. Rodinný dům si na hypotéku pořizuje přes šedesát procent našich klientů.“
První pololetí letošního roku bylo podle F. Marečka pro všechny zájemce o hypotéku mimořádně příznivé a tato situace stále trvá. Zatímco až do loňského roku ceny nemovitostí rostly meziročně v průměru o 20 %, letos se tento vývoj zastavil, ceny bytů v panelových domech začaly dokonce klesat. Úrokové sazby jsou stále na nízké úrovni, což zpřístupňuje hypotéky širšímu okruhu zájemců.
Trvalý zájem je o nemovitosti v místech s pracovními příležitostmi a dobrou občanskou vybaveností, jako jsou Hradec Králové a okolí, Jičín, Trutnov, Vrchlabí, Náchod a Rychnov nad Kněžnou, lázeňská města a rekreační střediska v podhůří Krkonoš a Orlických hor. Na druhé straně existují lokality s poklesem cen nemovitostí. Jedná se převážně o menší obce regionu se zhoršenou dopravní obslužností, nízkou infrastrukturou a občanskou vybaveností. Příkladem takové lokality je Žacléř a okolí.
Průměrná cena za m2 nového bytu v širším centru dosahuje v současné době v Hradci Králové 25 000 Kč, v dalších bývalých okresních městech je o něco nižší (v průměru 15 000 Kč). U starších bytů se pak platí za metr čtvereční 19 000 Kč v Hradci Králové a 10 až 12 tisíc Kč v ostatních městech. „Průměrné tržní nájemné za byt 2 až 3+1 se v hradeckém regionu pohybuje kolem 6 000 Kč, v Pardubicích o 3 000 Kč více. Standardní hypotéka ve výši 800 000 Kč s dvacetiletou splatností přitom znamená měsíční splátku necelých 5 tisíc Kč. Lidé si uvědomují, že je lepší bydlet ve svém,“ dodává k tomu F. Mareček.
V příštím roce to bude deset let, co se začaly hypotéky na českém trhu nabízet. Ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku všechny banky poskytly již 110 tisíc hypotečních úvěrů.
ČMHB nabízí v současné době kromě standardního hypotečního úvěru také úvěr na družstevní bydlení, úvěr Progres s nižšími počátečními splátkami, hypoteční úvěr 100 na celou hodnotu nemovitosti, hypoteční úvěry kombinované s životním kapitálovým pojištěním a stavebním spořením a nejnověji také tzv. americkou hypotéku, což je úvěr, který je kryt zástavním právem k nemovitosti, ale na rozdíl od klasické hypotéky může klient peníze použít na cokoliv.
Orientační modelové propočty standardního hypotečního úvěru ČMHB (do 70 % hodnoty nemovitosti, splatnost 20 let, úroková sazba 4,3 % p.a. fixovaná na 3 roky)
| Typ žadatele | Výše úvěru | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 800 tis. Kč | 1 mil. Kč | 1,5 mil. Kč | ||||
| Měsíční splátka (v Kč) | Min. čistý měs. příjem (v Kč) | Měsíční splátka (v Kč) | Min. čistý měs. příjem (v Kč) | Měsíční splátka (v Kč) | Min. čistý měs. příjem (v Kč) | |
| Svobodný muž/žena (1 dospělý žijící sám) | 4 975 | 10 619 | 6 219 | 12 714 | 9 329 | 16 061 |
| Bezdětní manželé (2 dospělí) | 4 975 | 13 479 | 6 219 | 15 034 | 9 329 | 18 921 |
| Rodina s 1 dítětem(2 dospělí, dítě 7 let) | 4 975 | 15 929 | 6 219 | 17 484 | 9 329 | 21 371 |
| Rodina se 2 dětmi (2 dosp., 2 děti 2 a 7 let) | 4 975 | 17 619 | 6 219 | 19 174 | 9 329 | 23 061 |
Zdroj: Českomoravská hypoteční banka
Pozn.: Minimální čistý měsíční příjem se týká obou manželů dohromady. Při výpočtech se uvažuje pojistné nemovitosti ve výši 150 Kč měsíčně, a že žadatelé nemají další pravidelné výdaje, které nejsou zohledněny v životním minimu.
